donprestige

Park iluminacji Poznań – ciekawy pomysł na spędzenie czasu

Zmierzch zapadający zimą już po godzinie 15 nieszczególnie zachęca do jakichkolwiek aktywności poza domem… W tym okresie wszyscy stajemy się senni i nieco ociężali, trudniej jest nam się zmotywować do działania, już od rana marzymy o kanapie, gorącym napoju i ulubionym serialu. Badania wskazują, że światło, nie tylko naturalne, ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a naukowcy nieustannie pracują nad tym, by zapewnić nam dostęp do alternatyw dla promieni słonecznych w pochmurne zimowe miesiące. Nie można przy tym zapominać o jednej ważnej kwestii – kolorowe światełka, szczególnie w okresie przedświątecznym, prezentują się przepięknie i dodatkowo poprawiają humor! Wszystko to sprawia, że Park iluminacji (Poznań) stał się ulubioną zimową atrakcją nie tylko turystów, ale również mieszkańców miasta. Jedno jest pewne – jeśli czujesz, że dopada Cię zimowy zły nastrój i zniechęcenie, pójście do poznańskiego parku iluminacji z pewnością poprawi Ci humor!

Park iluminacji Poznań – wyjątkowa atrakcja dla każdego

Któż z nas nie lubi kolorowych światełek? Nawet jeśli nie udziela Ci się coroczna magia świąt, wielobarwne lampki potrafią choć przez moment poprawić nastrój i rozświetlić ponure zimowe popołudnie. Park iluminacji to miejsce, w którym dzieją się prawdziwe cuda – światełka tworzą wyjątkowe wzory, które nie tylko prezentują się przepięknie, ale również „opowiadają” historię. Sprawi to, że wizyta w tym miejscu będzie niezapomnianym przeżyciem. Poznańska iluminacja organizowana jest na terenie Ogrodu Dendrologicznego Uniwersytetu w Poznaniu i swoją tematyką ma nawiązywać do miejsca, w którym została ustawiona. Odwiedzający mogą wybrać się w fascynującą podróż poprzez dziewięć lokalizacji związanych tematycznie z kultowymi produkcjami filmowymi i książkami, w których głównym bohaterem jest… las. Multimedialny spacer wśród drzew, spomiędzy których wyłaniają się niesamowite instalacje, a nastrojowa muzyka delikatnie otula dźwiękiem pasującym do opowiadanej historii – czy można wymarzyć sobie lepsze zimowe popołudnie? Nieważne, czy mieszkasz w Poznaniu od urodzenia, czy też przyjeżdżasz do tego miasta jedynie na krótki weekend – zimą poznański park iluminacji to miejsce, które obowiązkowo trzeba odwiedzić.

Czy park iluminacji (Poznań) zużywa dużo energii elektrycznej?

Czterdzieści kilometrów kabli i setki tysięcy lampek LED na trasie o długości ok. 1,5 kilometra – skala tego przedsięwzięcia jest naprawdę imponująca! Wielu osobom od razu nasuwa się na myśl pytanie: ile energii zużywa taki park iluminacji? Informacje na ten temat podają organizatorzy. Lampki LED są bardzo energooszczędne, dlatego pomimo tak wielkich rozmiarów instalacji zużycie energii elektrycznej jest stosunkowo niewielkie. Wyliczenia pokazują, że cały park iluminacji zużywa mniej więcej tyle prądu co… pięć budek gastronomicznych ustawionych w ramach jarmarku bożonarodzeniowego. Skoro tak, możemy bez wyrzutów sumienia odwiedzić i poznać piękny park iluminacji – Poznań. Zdjęcia z tego miejsca będą wyjątkową pamiątką!

park-iluminacja

Poznański park iluminacji – przepis na udany wieczór

Zimowe spotkanie lub randka na świeżym powietrzu to doskonały pomysł na to, by zażyć zdrowej porcji ruchu i jednocześnie miło spędzić czas. My proponujemy wizytę w poznańskim parku iluminacji – to atrakcja, dzięki której zwykły spacer zmieni się w prawdziwą przygodę! Wyjątkowe instalacje uprzyjemnią przechadzkę, zwłaszcza że swoją tematyką nawiązują do znanych i lubianych dzieł literackich oraz filmowych. Po powrocie do domu możecie ponownie sięgnąć do ulubionych filmów i książek! Co ciekawe, trasa zwiedzania została zaplanowana w taki sposób, by dodatkowo zapoznać odwiedzających ze światem roślin – specjalne tablice informacyjno-edukacyjne przekazują najważniejsze fakty związane z przyrodą w danej lokalizacji oraz garść interesujących ciekawostek. Zaczarowany świat iluminacji to propozycja nie tylko dla najmłodszych – osoby w każdym wieku docenią kunszt wykonania instalacji. Zimą nieco trudniej znaleźć popołudniowe zajęcia poza domem, szczególnie jeśli nie chcemy odwiedzać kolejnego muzeum czy wybierać się znów do kina lub restauracji. Spacer po zimowym parku iluminacji będzie ciekawą alternatywą i doskonałym sposobem na spędzenie wolnej niedzieli. Jeśli wybierasz się na weekend do Poznania i szukasz interesujących atrakcji, przed wieczornym wyjściem na kolację lub do baru zaplanuj wizytę w parku iluminacji – przyjemny spacer na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknych światełek to doskonały sposób na zimowy relaks! Sam Ogród Dendrologiczny to niemal stuletnie arboretum należące do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na jego terenie zgromadzono ponad 800 gatunków roślin drzewiastych. Na szczególną uwagę zasługuje największa w Europie kolekcja jeżyn i malin, która obejmuje prawie wszystkie gatunki polskie, w tym również rodzaje w zasadzie nieuprawiane poza Ogrodem. 

Zachęcamy do odwiedzin Ogrodu Dendrologicznego – nie tylko w czasie zimy, ale również latem, gdy wszystkie eksponaty są lepiej widoczne, kwitną i prezentują się naprawdę interesująco. To lokalizacja, która oferuje naprawdę wiele o każdej porze roku!

Park iluminacji Poznań – informacje praktyczne

Park iluminacji znajduje się w Ogrodzie Dendrologicznym na Golęcinie. Możesz wybrać się do niego samochodem lub zdecydować się na komunikację miejską. W okolice parku dojeżdża wiele autobusów i tramwajów, na przykład linie 160, 164, 182, 191, 193, 195, 9 i 11. Zachęcamy do sprawdzania połączeń na stronie przewoźnika, ponieważ ze względu na remonty i zamknięcie niektórych ulic trasy pojazdów mogą ulegać zmianie. Jeśli planujesz przyjechać swoim samochodem, miejsca parkingowe zlokalizowane są między innymi wzdłuż głównego wejścia do Ogrodu Dendrologicznego. Park otwarty jest od godziny 16 do 21, a ostatnie wejście możliwe jest do godziny 20:00. Ile kosztuje bilet na zwiedzanie atrakcji? Jeśli chodzi o park iluminacji Poznań, cennik można znaleźć między innymi na stronie internetowej opisującej tę instalację. Bilety w tygodniu kosztują 27 lub 31 zł, w weekendy natomiast 31 lub 35 złotych. Zniżki przysługują uczniom i studentom, emerytom, rencistom oraz osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. Bilet rodzinny to z kolei propozycja dla rodzin z dziećmi lub posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Bilety można zakupić w kasach biletowych lub online (organizator proponuje również specjalny voucher podarunkowy). Na terenie parku można przebywać w godzinach otwarcia bez limitów czasowych. Właściciele czworonogów niestety muszą zostawić swoje pupile w domach.

Obawiasz się, że podczas spaceru zmarzniesz? Na terenie parku możesz skorzystać z oferty gastronomicznej i wypić ciepły napój – złotówka z każdego zakupionego napoju przekazywana jest na cele charytatywne. Na stronie internetowej organizatora możesz sprawdzić, czy park będzie dostępny dla zwiedzających w okresie świątecznym oraz noworocznym.