donprestige

Zamek Cesarski w Poznaniu – wyjątkowe miejsce na mapie miasta

Według wyliczeń Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Polsce mamy nieco ponad 400 zamków, a blisko 1/4 z nich leży na Dolnym Śląsku. Owszem, Wielkopolska ustępuje temu rejonowi pod względem liczby tych budowli, jednak zdecydowanie ma się czym pochwalić! Zamek Cesarski w Poznaniu był ostatnim zamkiem monarszym zbudowanym w Europie. Jego ciekawa historia przyciąga licznych miłośników historii, a różnorodna oferta kulturalna czyni go ważnym punktem na turystycznej mapie miasta. 

Dlaczego Zamek Cesarski (Poznań) tak przyciąga? Co warto zobaczyć oraz jak wygląda obecnie zwiedzanie tego obiektu? Odpowiadamy.

Zamek Cesarski Poznań – najważniejsze informacje

Zamek kojarzy nam się zwykle z salami wypełnionymi eksponatami, zbrojami i mieczami, klejnotami koronnymi i charakterystyczną atmosferą muzeum, prawda? Jeśli jednak na myśl o budowli znajdującej się w Poznaniu nasuwa Ci się na myśl obraz zamku krzyżackiego w Malborku, najwyższa pora na weryfikację – powstanie obu zamków dzieli około… pięćset lat. To całkiem sporo, dlatego warto odwiedzić Zamek Cesarski w Poznaniu – jego wnętrza mogą Cię zaskoczyć!

Zamek Cesarski w Poznaniu – ciekawostki historyczne

Nie da się opowiadać o Zamku Cesarskim bez wspominania o jego historii. Budynek był wznoszony w latach 1904–1910 i miał być głównym elementem powstającej Dzielnicy Zamkowej. Przez blisko sto lat Poznań nie był normalnie rozwijającym się miastem, a twierdzą – szczelnie otoczoną murami i przygotowaną na ewentualną obronę przed wojskami rosyjskimi. Gdy okazało się, że wewnętrzny pierścień fortyfikacji nie jest już potrzebny, zapadła decyzja o budowie Dzielnicy Cesarskiej, nazywanej także Dzielnicą Zamkową. W jej skład wchodził między innymi Teatr Wielki, Collegium Maius, Akademia Muzyczna oraz oczywiście Zamek Cesarski. W późniejszych latach dzielnica zabudowywana była innymi reprezentacyjnymi gmachami, a dla mieszkańców Poznania tereny te stały się w XX wieku obiektem rekreacji – między innymi dzięki otaczającej je zieleni. Sam Zamek Cesarski powstał dla Wilhelma II – ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus. Okazała Sala Tronowa, pomieszczenia reprezentacyjne i mieszkalne czy dziedziniec różany ze znaną Fontanną Lwów do dziś zachwycają miłośników architektury tamtego okresu. W okresie powstania wielkopolskiego zamek stał się… kuchnią przygotowującą posiłki dla powstańców, a po zakończeniu powstania przeszedł zaś w ręce Skarbu Państwa. Wybuch II Wojny Światowej sprawił, że dawna rezydencja cesarska została przekształcona w siedzibę Adolfa Hitlera. Choć wnętrza zostały całkowicie odmienione na wzór architektury III Rzeszy, nie ma żadnych dowodów na to, że Hitler w ogóle w nim bywał – tak naprawdę znał budynek jedynie z fotografii. W okresie powojennym pojawiły się głosy, by zburzyć Zamek Cesarski – dla wielu osób był on symbolem zaborów i niemieckiej okupacji. Na szczęście nie zdecydowano się na ten radykalny krok (głównie ze względu na konieczne nakłady finansowe), a sam zamek pozbawiono symboli nazistowskich i częściowo przebudowano. Po wojnie budynek został przemianowany na Nowy Ratusz, a w roku 1962 – działający do dziś Pałac Kultury. W 1979 roku Zamek Cesarski został wpisany do rejestru zabytków, a w 2004 roku przeprowadzono renowację gmachu i jego otoczenia.

zamek cesarska

Zamek Cesarski w Poznaniu dzisiaj – co dzieje się w dawnym budynku?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, próżno szukać tam tradycyjnego muzeum. Obecnie gospodarzem Zamku jest Centrum Kultury „Zamek”, czyli instytucja miejska pełniąca funkcję najważniejszego ośrodka kulturalnego w Poznaniu. W budynku mieści się wiele instytucji kulturalnych, między innymi: „Teatr Animacji”, kino, Centrum Sztuki Dziecka czy klub jazzowy. Corocznie odbywa się w nim również około 2500 wydarzeń kulturalnych – koncerty, spektakle, wystawy sztuki, pokazy filmowe czy spotkania literackie. Bogaty program kulturalny sprawia, że Zamek Cesarski jest miejscem cenionym nie tylko przez mieszkańców Poznania, ale również turystów i miłośników sztuk wszelakich.

Na szczególną uwagę zasługują też imieniny pobliskiej ulicy Święty Marcin – to wyjątkowa impreza, podczas której następuje przekazanie kluczy do miasta Świętemu Marcinowi. 11 listopada organizowany jest wielki festyn, w podczas którego barwny korowód podąża pod Zamek Cesarski, gdzie odbywają się koncerty, kiermasz tradycyjnych rogali świętomarcińskich oraz wiele innych atrakcji. Jeśli planujesz nocleg w centrum miasta, zdecydowanie warto odwiedzić Zamek Cesarski w Poznaniu – ciekawostki z pewnością zainteresują nie tylko starszych, ale również młodszych uczestników wycieczki.

Zamek Cesarski Poznań – zwiedzanie dla każdego

Jeśli chodzi o Zamek Cesarski Poznań, zwiedzanie warto rozpocząć nie od wnętrz, a od dziedzińców, na których można znaleźć wiele interesujących detali architektonicznych. Centrum Kultury „Zamek” umożliwia zwiedzanie wnętrza z mapką, audioprzewodnikiem lub przewodnikiem zamkowym, dzięki czemu każdy może wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do jego potrzeb. Ile kosztuje bilet na Zamek Cesarski w Poznaniu? Cennik dostępny jest na stronie Centrum Kultury; w przypadku zwiedzania z mapką bilet wstępu kosztuje jedynie 7 złotych. Jeśli zastanawiasz się, o jakiej porze odwiedzić Zamek Cesarski w Poznaniu, godziny otwarcia także są podane na stronie internetowej – w okresie letnim zwiedzanie możliwe jest zazwyczaj w godzinach 10–20, a poza nim 12–20. 

Warto śledzić także wydarzenia organizowane w Zamku Cesarskim. Niewykluczone, że podczas Twojej wizyty będą odbywać się tam interesujące warsztaty, koncerty czy pokazy filmowe. Lokalizacja w pobliżu Starego Rynku sprawia, że Zamek Cesarski jest chętnie wybieraną atrakcją. Nie chcemy uchylać zbyt mocno rąbka tajemnicy, jednak niezdecydowanych może przekonać fakt, że to jedyna okazja, by zobaczyć na przykład… podgrzewany balkon, który Hitler kazał wybudować do głoszenia przemówień, podczas których nie powinny marznąć mu stopy. Oryginalny korytarz amonitowy to z kolei na pierwszy rzut oka zwykłe przejście. Jeśli jednak przyjrzysz się posadzce, zauważysz na niej wyraźne odciski skamieniałych głowonogów. Owszem – pomieszczenia nie są wypełnione eksponatami i próżno szukać tam zbroi czy klejnotów koronnych umieszczonych w gablotach. Jeśli jednak zdecydujesz się na zwiedzanie z audioprzewodnikiem lub wynajmiesz przewodnika, znawcę budynku i historii z nim związanych, z pewnością nie pożałujesz! Interesujące detale, ciekawe rozwiązania architektoniczne oraz inne z pozoru niewielkie szczegóły zyskają w ten sposób na znaczeniu. Choć Poznań może pochwalić się także Zamkiem Królewskim, który został wzniesiony prawdopodobnie w XIII wieku i był stopniowo rozbudowywany (ostatecznie legł w gruzach podczas walk o poznańską cytadelę w roku 1945, jednak dzięki działaniom Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego został częściowo zrekonstruowany), naszym zdaniem Zamek Cesarki także zasługuje na uwagę. To jedna z tych atrakcji turystycznych Poznania, obok której nie da się przejść obojętnie!