donprestige

Brama Poznania w sercu miasta łącząca historię i nowoczesność

To miejsce jest wyjątkowym centrum kultury i jednocześnie jedną z najnowocześniejszych atrakcji Poznania, dlatego zdecydowanie warto je odwiedzić, nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem muzeów. Nie znajdziesz tu typowych dla muzeum eksponatów, ale multimedialne ekspozycje przybliżające fascynującą ponadtysiącletnią historię początków państwa polskiego związaną z terenem Ostrowa Tumskiego.

Gdzie jest położona Brama Poznania?

Minimalistyczna, kubistyczna w formie bryła Brama Poznania stanęła w ścisłym centrum stolicy Wielkopolski w 2014 roku. Znajduje się w sąsiedztwie dzielnicy Śródka i Ostrów Tumski, na brzegu rzeki Cybina, która jest odnogą Warty. Przecięty oszkloną szczeliną budynek z odremontowanym na potrzeby centrum przyczółkiem Śluzy Katedralnej łączy przeszklona 63-metrowa kładka rozpięta nad wodami rzeki.

brama poznania

Zadaniem Bramy Poznania ICHOT, czyli Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, jest przybliżenie początków państwowości polskiej i przyjrzenie się w realnej przestrzeni zabytkom, jakie znajdują się na Wyspie Katedralnej.

Odwiedzając Poznań, zaplanuj wizytę w Bramie Poznania, którazajmuje wyjątkowe miejsce pośród innych atrakcji miasta.

Co zobaczysz w charakterystycznej „kostce” Bramy Poznania?

Centrum Interaktywnej Historii Poznania korzysta z najnowocześniejszych trendów w zakresie wystawiennictwa oraz programów edukacyjnych. Umożliwia fascynującą podróż po historii poprzez wykorzystanie nowatorskich technik audiowizualnych, takich jak: wielkie monitory, okulary stereoskopowe, pryzmaty, chętnie wykorzystywane ekrany dotykowe i księgi wirtualne. Chrzest księcia Mieszka I, budowa pierwszej katedry w Polsce, renesansowy czy dziewiętnastowieczny Poznań – tutaj dzięki technologii możesz w pewien sposób doświadczyć tych odległych wydarzeń.

Wirtualna podróż przez historię miasta wiedzie poprzez cztery doskonale zaaranżowane sale główne, dwie sale projekcyjne oraz trzy dedykowane rodzinom z dziećmi. Sam decydujesz o kolejności zwiedzania oraz o interpretowaniu ekspozycji. Każdy z gości otrzymuje audioprzewodnik pozwalający na poszerzenie w przystępny sposób informacji dotyczących danego tematu.

Zwiedzanie Bramy Poznania – sale ekspozycyjne, które możesz odwiedzić

Podążając krętymi ścieżkami interaktywnego centrum, trafisz do kilk wyjątkowych sal.

  • Sala Gród – w niezwykle ciekawy sposób przedstawia ona początki osadnictwa i rozwój Ostrowa Tumskiego sprzed ponad 1000 lat, kiedy miejsce to było potężnym grodem zamieszkałym przez plemię Piastów. Lekko pochylona ekspozycja w postaci kolorowych plansz, multimedialne prezentacje, ciekawe filmy, makieta oraz niezwykle interesujący wbudowany w podłogę ekran, na którym można porównywać obraz obecnego Ostrowa Tumskiego z obrazem przedstawiającym dawne, odległe czasy robią niesamowite wrażenie.

  • Sala Woda – to miejsce skupiające interaktywne prezentacje na ogromnie ważnym i przełomowym dla historii Polski Chrzcie, który miał miejsce na Wyspie Katedralnej. Można tu zobaczyć, jak prawdopodobnie wyglądał sam obrzęd w basenie chrzcielnym.

  • Sala Złoto – ukazuje ona rozwój Poznania obejmujący czas od XIV do XIX wieku. Duże wrażenie robi postać biskupa Jana Lubrańskiego, który odegrał wielką rolę w rozwoju nauki i kultury na terenie Wielkopolski np. poprzez utworzenie Akademii Lubrańskiego. Biskup był także pomysłodawcą wyremontowania istotnych dla miasta obiektów sakralnych. Czas ten nazywano „złotym wiekiem” dla Ostrowa Tumskiego. Ogromne wrażenie w tej sali robi Złota Kaplica, która znajduje się w katedrze poznańskiej, a w Bramie Poznania postanowiono ją zaaranżować w postaci multimedialnej ekspozycji.

  • Sala Witraż – przedstawia najnowszą historię Ostrowa Tumskiego. Pełno tu odniesień do czasów obu światowych wojen oraz okresu PRL-u. Ekspozycje upamiętniają niezwykłą postać metropolity poznańskiego, arcybiskupa Antoniego Baraniaka, i jego tragiczne losy. Możesz tam obejrzeć multimedialną ekspozycję przybliżającą sensacyjne odkrycia archeologów, pracujących na terenie Ostrowa.

Bardzo wygodna funkcja audioprzewodnika daje możliwość dowolnej kolejności zwiedzania. Wystarczy przybliżyć go do czarnego punktu z symbolem słuchawek na wybranym ekranie.

Opuszczając sale ekspozycyjne, trafisz do robiącego duże wrażenie multimedialnego labiryntu luster i ekranów przedstawiającego współczesny Poznań z lotu ptaka.

Interaktywne wystawy w Bramie Poznania z pewnością przybliżą Ci czasy sprzed 1000 lat i pozwolą na zapoznanie się z ciekawą i burzliwą historią miasta.

Fascynujący spacer po unikalnych zabytkach Ostrowa Tumskiego

Po multimedialnych atrakcjach turystycznych w Bramie Poznaniarusz na spacer z audioprzewodnikiem po wspaniałych i robiących duże wrażenie zabytkowych miejscach Ostrowa Tumskiego.

Po wyjściu z muzeum i pokonaniu oszklonej kładki znajdziesz się w miejscu o nazwie Śluza Katedralna będącym pozostałością dawnych fortyfikacji Twierdzy Poznań.

Podążając zgodnie z informacjami podawanymi przez audioprzewodnik, skręć w ul. Posadzego, gdzie mieści się nowoczesny budynek Rezerwatu Archeologicznego Genis Loci z bogatą kolekcją pamiątek z początku państwa polskiego.

Mijając imponujący gmach Akademii Lubrańskiego z Muzeum Archidiecezjalnym, dotrzesz do wyjątkowego obiektu, jakim jest Kościół Najświętszej Marii Panny mający w nazwie dopisek in summo Posnaniensi, co oznacza „w grodzie poznańskim”. Jest to najmniejsza i zarazem najstarsza świątynia w mieście. Zbudowano ja w miejscu, w którym znajdowało się palatium, czyli pałac książęcy Mieszka I.

Idąc dalej wśród pięknych budowli, dojdziesz do najstarszej polskiej katedry, Bazyliki Archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła. To świątynia o wyjątkowym wnętrzu, które warto obejrzeć, wsłuchując się w cenne informacje podawane przez audioprzewodnik. Jej historia sięga II połowy X wieku, na który datowany jest początek chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Prowadzone tu badania archeologiczne przyniosły niesamowite odkrycia. W podziemiach odnaleziono misy chrzcielne i grobowe krypty, w których najprawdopodobniej pochowano księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. W katedrze spoczywają władcy z rodu Piastów aż do Kazimierza Odnowiciela. Na szczególną uwagę zasługuje Złota Kaplica, niewątpliwie najcenniejsza kaplica katedralna, pełna kunsztownych detali.

Spacer po zabytkowych miejscach Ostrowa Tumskiego zakończysz, przechodząc przez Most Biskupa Jordana, który zbudowano w miejscu mostu istniejącego za czasów Mieszka I.