donprestige

Lubisz zwierzęta? Stare Zoo Poznań zaprasza!

Szukasz pomysłu na wolne popołudnie? Zastanawiasz się, co można robić razem z dziećmi podczas wycieczki do Poznania? A może zależy Ci na rozrywce na świeżym powietrzu? Wybierz się do zoo! Ogrody zoologiczne na całym świecie cieszą się ogromną popularnością. Wbrew pozorom ich zadaniem nie jest wyłącznie prezentowanie egzotycznych gatunków zwierząt; współczesne ogrody zoologiczne pełnią również inne ważne role:

  • zajmują się ochroną gatunków – nie tylko eksponują, ale przede wszystkim hodują gatunki zagrożone wyginięciem, które bez kompleksowej pomocy nie przetrwają w swoim środowisku naturalnym; ogrody zoologiczne na całym świecie współpracują ze sobą i prowadzą wiele programów hodowlanych, dzięki którym możliwa jest reintrodukcja zagrożonych gatunków z powrotem do natury;
  • edukują – podczas wizyty w zoo poznajemy poszczególne gatunki zwierząt oraz zwiększamy naszą świadomość ekologiczną; w wielu placówkach odbywają się szkolenia, wykłady, lekcje i inne wydarzenia mające na celu edukację szerokiego grona zainteresowanych osób; dzięki ogrodom zoologicznym możliwa jest także edukacja studentów weterynarii;
  • działalność naukowa – ogrody zoologiczne tworzą swoje programy naukowe oraz uczestniczą w tych prowadzonych przez uczelnie, instytuty i inne placówki naukowo-badawcze; 
  • rehabilitacja poszkodowanych dzikich zwierząt – ogrody zoologiczne zatrudniają cały sztab profesjonalistów gotowych nieść pomoc wszystkim poszkodowanym zwierzętom, w tym także gatunkom, z którymi większość weterynarzy nie ma na co dzień do czynienia;
  • rekreacja – dzikie zwierzęta i egzotyczna roślinność sprawiają, że ogrody zoologiczne to ulubione miejsce wielu dzieci i dorosłych; spacer na świeżym powietrzu jest doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego dnia.

Wszystkie powyższe argumenty jasno dowodzą, że ogrody zoologiczne są nam nadal potrzebne. Warto zatem wybrać się na spacer i odwiedzić Stare Zoo Poznań – znajdziesz w nim wiele ciekawych atrakcji.

stare zoo

Stare Zoo Poznań – atrakcje, które warto odwiedzić

Historia poznańskiego zoo zaczyna się w latach 70. XIX wieku, kiedy to kółko kręglarskie postanowiło uhonorować swojego prezesa z okazji jego pięćdziesiątych urodzin. W ramach podarunku otrzymał on… zwierzęta, a wśród nich między innymi miniaturową świnię, wiewiórkę, pawia czy nawet małpę oraz tresowanego niedźwiedzia. Menażeria zamieszkała na podwórzu przydworcowej restauracji, a mieszkańcy Poznania utrzymywali ją dobrowolnymi datkami oraz uzupełniali o nowe zwierzęta. Gdy koszty zaczęły rosnąć, zawiązane zostało Towarzystwo Akcyjne Ogród Zoologiczny, przekształcone następnie w Stowarzyszenie Ogród Zoologiczny, dbające o rozwój menażerii. Po wojnie w opłakanym stanie znalazł się cały Poznań: Stare Zoo nie było pod tym względem wyjątkiem. Na szczęście stopniowo rozwijało się i odbudowywało zasoby, a stuletnią rocznicę przekształcenia poznańskiej menażerii w Ogród Zoologiczny (1974) otwarto tzw. Nowe Zoo. Jak obecnie wygląda Stare Zoo Poznań? Atrakcje to przede wszystkim gatunki zwierząt udomowionych, niewielkich rozmiarów zwierzęta egzotyczne oraz Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych. Co ważne, wstęp na tereny Starego Zoo jest bezpłatny.

Nowe czy Stare Zoo? Poznań zaprasza!

Nowe Zoo w Poznaniu to drugie pod względem wielkości zoo w Polsce; powstało przede wszystkim dlatego, że Stare Zoo umiejscowione w pobliżu centrum miasta nie mogło się już dalej rozwijać pod względem terytorialnym. Nowa część ogrodu zoologicznego znajduje się na obrzeżach Poznania w pobliżu Jeziora Maltańskiego i obejmuje między innymi słoniarnię, wybieg rysi czy azyl dla niedźwiedzi. Rozległy zalesiony teren to idealna lokalizacja na rodzinne spacery – ogród zoologiczny sprawia wrażenie lasu, po którym można przechadzać się przez wiele godzin. A Stare Zoo Poznań? Mapa jasno udowadnia, że jest to obiekt o wiele mniejszy i nieco już zapomniany, choć nadal wchodzi w skład całego kompleksu poznańskiego Ogrodu Zoologicznego. Nie spotkasz tu słoni czy żyraf; na miejscu oprócz Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych z zagrożonymi wyginięciem waranami z Komodo stacjonują między innymi kuce szetlandzkie, owce bretońskie, kozy, osły, kury zielononóżki, lemury, łabędzie czarne, surykatki oraz miniaturowe świnie zwisłobrzuche. W starej lwiarni funkcjonuje także Muzeum Historii Zoo i Lwa, Muzeum Wiedzy o Środowisku oraz zespół rzeźb i pomników usytuowanych na terenie całego zoo. Jeśli interesuje Cię Stare Zoo Poznań, cennik z pewnością przypadnie Ci do gustu: tak jak wspominaliśmy wcześniej, wstęp jest bezpłatny, a zapłacić należy jedynie za zwiedzanie pawilonu ze zwierzętami zmiennocieplnymi. Co jeszcze należy wiedzieć? Jeśli chodzi o Stare Zoo Poznań, godziny otwarcia zmieniają się w zależności od sezonu – latem ogród zoologiczny czynny jest w godzinach 9.00–19.00, wiosną i jesienią – 9.00–17.00, a od listopada do lutego – 9.00–16.00. 

Dlaczego warto odwiedzić Stare Zoo Poznań?

Nie ma co ukrywać: Stare Zoo jest obiektem starszym i mniej atrakcyjnym w porównaniu do położonego na pięknych zielonych terenach Nowego Zoo. Jeśli Twoim celem jest wycieczka do ogrodu zoologicznego i chcesz miło spędzić czas z rodziną lub znajomymi, wybierzcie się raczej w okolice Jeziora Maltańskiego i odwiedźcie ogród zoologiczny położony przy ulicy Krańcowej 81. To rozrywka na długie godziny! Nie znaczy to jednak, że Stare Zoo nie oferuje niczego zwiedzającym. Choć obecnie przypomina bardziej duży park, jego wielką zaletą jest lokalizacja: znajduje się blisko centrum, a hotele w pobliżu Starego Zoo w Poznaniu to często wybierane noclegi. Jeśli planujesz weekend w Poznaniu i wynajmujesz pokój w sercu miasta, wyprawa do Nowego Zoo i wielogodzinne zwiedzanie może po prostu nie zmieścić się w napiętym grafiku wycieczki. Stare Zoo znajduje się tuż obok centrum – możesz wybrać się do niego na spacer i podziwiać mniejsze zwierzęta udomowione. Lokalizację docenią zwłaszcza rodzice małych dzieci, którzy nie planują całodniowej wycieczki do podmiejskiego zoo: starsza część ogrodu zoologicznego znajduje się w zasięgu przyjemnego spaceru, a oprócz ruchu na świeżym powietrzu na odwiedzających czeka kilka atrakcji. Mniejszy ogród zoologiczny docenią także osoby starsze – w Nowym Zoo często panuje większy hałas oraz tłok, ponieważ jest to ceniona atrakcja turystyczna, która przyciąga zwiedzających z całej Polski. Szczególnie w sezonie letnim wyjazd do ogrodu zoologicznego i poruszanie się po długich trasach może być dla seniorów wyzwaniem, dlatego zlokalizowany niemal w centrum miasta starszy ogród zoologiczny będzie dobrą alternatywą i świetnym celem spaceru. Bezpłatny wstęp dodatkowo zachęca do tego, by zajrzeć do ogrodu nawet na krótką chwilę i przekonać się, jak kiedyś wyglądały tego typu placówki. Dla bardziej zainteresowanych tematem możliwe jest również zwiedzanie Starego Zoo z przewodnikiem – podczas takiej wycieczki poznasz lepiej dawny ogród zoologiczny oraz jego historię. Warto również odwiedzić stronę internetową poznańskiego Ogrodu Zoologicznego i sprawdzić, jak obecnie wygląda oferta: zarówno Nowe, jak i Stare Zoo organizuje często dodatkowe wystawy, lekcje plenerowe, pokazy fotografii i inne atrakcje.