donprestige

Muzeum Narodowe w Poznaniu skarbnicą bezcennych dzieł sztuki

Jeśli jesteś zapalonym miłośnikiem piękna i cenisz kontakt z wyjątkowymi dziełami sztuki, to wizyta w Muzeum Narodowym w stolicy Wielkopolski będzie fantastyczną ucztą. Artefakty związane z bogatą historią Polski i Poznania zgromadzone w tym muzeum zasługują na szczególną uwagę.

Burzliwa historia poznańskiego Muzeum Narodowego

Muzeum Narodowe w Poznaniu jest jednym z najstarszych i największych tego typu obiektów w Polsce. Początki działalności muzealnej na tym terenie sięgają 1857 r., kiedy to w Księstwie Poznańskim Towarzystwo Przyjaciół Nauk utworzyło Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich.

Muzeum narodowe poznan

Obecny zabytkowy neobarokowy gmach muzeum powstał w latach 1900–1903. Autorem projektu był Karl Hinckeldeyn. Muzeum im. Cesarza Fryderyka III, bo taką wtedy nosiło nazwę, było w posiadaniu państwa niemieckiego.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 r. przemianowano je na Muzeum Wielkopolskie. W czasie II wojny światowej wiele dzieł ze zbiorów zrabowano i wywieziono do Niemiec.

W 1950 roku w powojennej Polsce zaczęło funkcjonować Muzeum Narodowe w Poznaniu, które ma jedną z najbogatszych kolekcji dzieł sztuki, opierającą się na zbiorach Fundacji Raczyńskich i zbiorach Mielżyńskich, czyli Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Historia i kultura w Muzeum Narodowym w Poznaniu jest w tym miejscu na wyciągnięcie ręki, dlatego zdecydowanie warto zagłębić się w świat niesamowitych form i barw, które dadzą niezwykłe wrażenia estetyczne. Zbiory i eksponaty stanowią nie lada atrakcje turystyczne w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Gdzie zlokalizowane jest Muzeum Narodowe?

Zabytkowy gmach przy Al. Marcinkowskiego 9 doskonale zintegrowany z nowym skrzydłem z 2001 roku mieści w swoich murach Muzeum Narodowe. Poznań nie jest jedynym miejscem, gdzie funkcjonują jego oddziały.

Poza Poznaniem działa:

  • Muzeum Pałac w Rogalinie,

  • Muzeum Zamek w Głuchowie,

  • Muzeum A. Mickiewicza w Śmiełowie.

Jeśli wybrałeś się do Poznania na kilka dni, to po obejrzeniu wyjątkowych atrakcji miastazarezerwuj dzień, by zobaczyć cenne zabytki i eksponaty w Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz kilku jego oddziałach miejskich. W obrębie miasta możesz podziwiać wspaniałe zbiory:

  • Muzeum Sztuk Użytkowych – jest ono położone w Zamku Królewskim (z ponad 43-metrową wieżą, z której rozpościera się niesamowity widok na miasto) na Wzgórzu Przemysła. To jedyne w Polsce miejsce o powierzchni 1500 m2 w całości dedykowane sztuce użytkowej. Nowoczesne aranżacje prezentują wyroby z ceramiki, metalu i szkła, meble, stroje, tkaniny oraz biżuterię od czasów średniowiecza po współczesność;

  • Muzeum Historii Miasta Poznania – znajduje się w poznańskim Ratuszu;

  • Wielkopolskie Muzeum Wojskowe – jest zlokalizowane przy ul. Stary Rynek pod numerem 9. Możesz tam obejrzeć zabytkową broń (najstarsze eksponaty z XI w.), mundury i znaki wojskowe oraz historyczne dokumenty. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest drewniana średniowieczna łódź wydobyta z jeziora Lednica;

  • Muzeum Instrumentów Muzycznych – znajdziesz je pod adresem ul. Stary Rynek 45;

  • Muzeum Etnograficzne – jego adres to ul. Grobla 25.

Spacer po Muzeum Narodowym – od czego zacząć?

Zwiedzanie Muzeum Narodowego w Poznaniu możesz rozpocząć od dowolnej galerii, samodzielnie lub z przewodnikiem, który dzieli się cenną wiedzą dotyczącą poszczególnych kolekcji i eksponatów.

Stary gmach Muzeum Narodowego

Spacer warto rozpocząć od przyziemia budynku głównego, gdzie znajduje się Galeria Sztuki Starożytnej z portretami cesarzy rzymskich. Na parterze w Galerii Sztuki Średniowiecznej znajdziesz późnoromańskie kamienne rzeźby pochodzące z ok. 1200 roku. W Galerii Sztuki Polskiej z XVI–XVIII wieku na szczególną uwagę zasługuje kolekcja portretów trumiennych występujących tylko na terenach wpływów kultury sarmackiej.

Na pierwszym piętrze znajdują się jedne z najcenniejszych zbiorów muzeum, a mianowicie arcydzieła sztuki europejskiej od XVI do XIX wieku. Większość zachwycających obrazów pochodzi z kolekcji znanego kolekcjonera i dyplomaty Atanazego Raczyńskiego. Możesz tu podziwiać wyjątkowe dzieła, jak m.in.

  • Plaża w Pourville Claude’a Moneta,

  • Gra w szachy Sofonisby Anguissoli,

  • Madonna Różańcowa adorowana przez kartuzów Francisca de Zurbarana,

  • Madonna z Dzieciątkiem i barankiem na tle krajobrazu Quentina Massysa,

  • Bitwa Hunów – wielkich rozmiarów płótno Wilhelma von Kaulbacha.

W tym miejscu są też prezentowane dzieła wielu mistrzów malarstwa niderlandzkiego, flamandzkiego, włoskiego i hiszpańskiego (m.in. Diega Velázqueza).

Nowy gmach Muzeum Narodowego

Na najwyższym piętrze budynku znajduje się wyjątkowe miejsce wśród zbiorów, prezentowanych przez Muzeum Narodowe. To dzieła mistrzów okresu Młodej Polski, jednego z najciekawszych nurtów w historii polskiej sztuki.

Możesz tu podziwiać największy w kraju zbiór obrazów Jacka Malczewskiego liczący ponad 70 dzieł. 34 z nich zostały przekazane z Lwowskiej Galerii Sztuki. Do najciekawszych należą: Błędne koło, Thanatos oraz cykl Zatruta Studnia. Obrazy Stanisława Wyspiańskiego (portrety dzieci), Leona Wyczółkowskiego, Józefa Chełmońskiego, Władysława Podkowińskiego, braci Gierymskich czy Józefa Pankiewicza reprezentujących różne style malarstwa pozwalają na zapoznanie się z niezwykle interesującą różnorodnością sztuki. Do grona wspaniałych prezentowanych tu twórców należy też Olga Boznańska, jedna z bardzo wąskiego grona kobiet tworzących w okresie Młodej Polski.

Nowy gmach to część Muzeum Narodowego, w którym króluje sztuka polska XX wieku. Miłośnicy awangardy i polskich kolorystów znajdą ciekawe dzieła na pierwszym piętrze zajmowanym przez sztukę dwudziestolecia międzywojennego. Nie mogło tu zabraknąć dzieł wspaniałych polskich twórców, takich jak Witkacy i Tadeusz Makowski.

Drugie piętro to przede wszystkim sztuka współczesna reprezentowana przez niezwykle oryginalnego Tadeusza Kantora oraz Jerzego Nowosielskiego. Prace Zofii Kulik i Izabelli Gustowskiej to jedne z ciekawszych eksponatów. Możesz tu również zobaczyć słynne dzieło Obrazy liczone Romana Opałki opierające się na idei „malowania czasu”. Przyniosło ono artyście światowy rozgłos.

Co jeszcze oprócz stałych ekspozycji znajdziemy w Muzeum Narodowym w Poznaniu?

Muzeum Narodowe jest jednym z niekwestionowanych liderów, jeśli chodzi o instytucje kulturalne w Polsce oraz w Europie. Doskonale realizuje swoją misję w zakresie gromadzenia, przechowywania i udostępniania wspaniałych zbiorów dzieł sztuki. Dzięki korzystaniu z doświadczenia oraz nowych technik wizualizacyjnych możesz oglądać liczne niezwykle ciekawe wernisaże i wystawy sztuki w Muzeum Narodowym.

Chroniąc kulturowe dziedzictwo, muzeum doskonale dba również o edukację najmłodszych. Znakomicie sprawdza się to m.in. dzięki przygotowanemu dla dzieci Przewodnikowi Muzealnych Tropicieli, który w bardzo przystępny i ciekawy sposób zachęca najmłodszych do poznawania ekspozycji.